تکنولوژی

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی (Virtual reality یا VR) در سال‌های اخیر یکی از پرسروصداترین فناوری‌ها بوده است. این فناوری شما را وارد یک دنیای مجازی سه‌بعدی با فضای فراگیر می‌کند. در این مطلب قصد داریم ببینیم این فناوری چیست، چگونه کار می‌کند و برای استفاده از آن نیازمند چه وسایلی هستیم.

این فناوری همان طور که از نامش مشخص است، امکان تجربه دنیایی مجازی را برای شما فراهم می‌کند که وجود فیزیکی ندارد؛ البته دنیایی که این فناوری ایجاد می‌کند دنیایی نیست که تنها بتوانید آن را با ذهن‌تان تصور کنید و شما را وارد فضایی مجازی می‌کند که کاملاً به واقعیت نزدیک است. این دنیای مجازی سه‌بعدی توسط کامپیوتر ایجاد می‌شود و برای ورود به آن و کسب تجربه‌ای منحصربه‌فرد باید از یک هدست واقعیت مجازی و سنسورهای مختلف تشخیص حرکت استفاده کنید.

در این هدست‌ها نمایشگری وجود دارد که تمام فضای مقابل چشمان شما را در برمی‌گیرد و با بهره‌مندی از تکنیک برجسته‌بینی سه‌بعدی باعث می‌شود کاربر تصور کند در حال مشاهده تصاویر سه‌بعدی است (در تکنیک برجسته‌بینی دو تصویر دوبعدی معمولی با کمی تغییر در مقابل چشم چپ و راست نمایش داده می‌شوند و در سیستم بینایی مغز با یکدیگر ترکیب می‌شوند و به این صورت کاربرتصور می‌کند تصاویر را سه‌بعدی می‌بیند). ص

داهای این فضای مجازی هم به‌صورت استریو پخش می‌شوند. علاوه بر هدست‌های واقعیت مجازی، سنسورهایی برای ردیابی حرکات دست و چشم نیز طراحی شده‌اند که بر روی هدست‌ها قرار می‌گیرند.

اصلی‌ترین کاربردهای VR

واقعیت مجازی توانایی‌های بالقوه زیادی دارد و می‌تواند در حوزه‌های مختلف استفاده شود؛ از حوزه‌های علمی گرفته تا آموزش خلبانی و شبیه‌سازی سه‌بعدی ساختمان‌ها توسط معمارها جهت نمایش طراحی‌های خود. با طراحی سه‌بعدی ساختمان‌ها توسط این فناوری می‌توان بخش‌های مختلف ساختمان موردنظر را با جزئیات کامل و با وضوح بالا شبیه‌سازی کرد تا بازدیدکنندگان بتوانند به‌صورت مجازی از بخش‌های مختلف ساختمان از زوایای مختلف بازدید کنند و تمام جزئیات را به‌صورت کاملاً دقیق و مطابق با بخش های فیزیکی شبیه‌سازی‌شده ببینند.

یکی دیگر از کاربردهای اصلی این فناوری ساخت نسخه‌های واقعیت مجازی بازی‌های هیجان‌انگیز مثل بازی‌های ژانر وحشت و تیراندازی با استفاده از این فناوری است. با استفاده از هدست‌های VR می‌توان با قرار دادن کاربر در یک محیط سه‌بعدی با وضوح بالا، او را غرق در فضای بازی کرد؛ بدون تردید واقعیت مجازی توانایی‌های بالقوه کشف‌نشده زیاد دیگری دارد که فعالان این حوزه در آینده به آن پی می‌برند و به این صورت کاربردهای آن به میزان بسیار زیادی گسترش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *