تکنولوژی

به دردسر افتادن تأمین‌کنندگان اپل بخاطر محدودیت های چین

بازار بورس چین و تایوان افت ارزش سهام بعضی از تأمین‌کنندگان را نشان داد.

سخت گیری چین باعث نگرانی سرمایه گذاران شرکت های فناوری شده است. چین استفاده از آیفون را برای کارمندان دولت ممنوع کرد. بسیاری از سرمایه گذاران سهام خود را که زیاد هم بوده فروخته اند تا ارزش بازار آن ها تاثیر گذار باشد. آن ها نگران ضربه خوردن به اپل و تأمین‌کنندگانش هستند.

دو روز بعد از ممنوع شدن آیفون ارزش سهام اپل 6/4 درصد افت کرد. طبق منابع موثق ممنوع شدن آیفون دارد توسعه می یابد. دولت چین اما هنوز به طور جدی چیزی اطلاع نداده است.

تعدادی از کارشناسان وال استریت معتقدند سرمایه گذاران خیلی زیاد وحشت کردند. آن ها می گویند آیفون در چین محبوبیت زیادی دارد پس افت درآمد او شاید خیلی کم باشد.

بالاخره بعد از دو روز افت پی در پی سهام ، اپل ترقی کرد و 1/3 درصد سود کرد.

رقابت هواوی بخاطر سخت گیری دولت چین محکم تر شده و در هفته ی گذشته 4 گوشی که پردازنده هفت نانومتری که سطح بالا هستند را وارد بازار چین کرد. مقامات ایالات متحده بخاطر این وضعیت بسیار نگران هستند.

میدانیم که هواوی چند سال قبل در بازار موبایل از سامسونگ و اپل پیشی گرفت و بهترین برند شد و در چین قهرمان ملی به شمار می آید. ولی الان فاصله زیادی با آن زمان دارد. بعضی از کارشناسان می گویند هواوی با ارائه ی گوشی های میت60 اولین قدم خود را برای برگشت به بازار موبایل برداشت.

کارشناس مؤسسه‌ی کانترپوینت و همکارانش می گویند هواوی ارائه ی میت 60 پرو را با آغاز برگزار کردن رخداد اپل برنامه ریزی کرده بود. او با این کار موفق شد حرفش سر زبان همه بیافتد و خبر های اپل در چین به حاشیه برود.

لاکس شر حدوداً دو درصد افت سهام ، لارگن پرسژن بیش از چهار درصد افت سهام  TSMC ۰٫۶ درصد ارزش سهامش پایین آمده. در کنار سختی زیادی که اپل دارد ارزش سهام تعدادی از تأمین‌کنندگانش پایین آمده است.

ارزش سهام تأمین‌کنندگان در روز گذشته تغییر کرد: کوالکام 0/1 درصد رشد سهام و برودکام 0/4 درصد افت سهام داشته اند. ارزش سهام تأمین‌کنندگان هواوی مثل SMIC طبق بررسی بازار بالا رفته است.

آیفون با اینکه از موبایل های چینی حتی از هواوی قیمتش بیشتر است اما طرفداران زیادی در این کشور دارد و جایگاهش نسبت به اغلب آن ها بالاتر است.

اپل یکی از مهمترین پشتوانه های نیروی کار چین محسوب می شود اما چین آیفون را برای مقامات دولتی ممنوع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *