تکنولوژی, دسته‌بندی نشده

آیا چین می تواند رهبر هوش مصنوعی شود؟

می دانیم که یکی از رقبای اصلی آمریکا در حیطه ی هوش مصنوعی چین است. چین برای رهبر بازار شدن ( مدل زبانی بزرگ ) به اندازه زیادی انتشار داده است.

در یک کنفرانس مطبوعاتی جدید مدیر عامل بایدو ( رابین لی ) بیان کرد: در چین بیشتر از 70 مدل زبانی بزرگ ( LLM ) ساخته شده و بیشتر از یک میلیارد پارامتر دارند. برای ساختن سرویس های هوش مصنوعی مانند ChatGPT از مدل های زبانی بزرگ بکار می برند.

رویترز گفت: با اینکه ماه ها از رونمایی شدن چت بات های چینی گذشته بود هفته ی گذشته بایدو و چند شرکت چینی با گرفتن مجوز امنیتی توانستند آن را انتشار دهند و کاربران توانستند به آن دسترسی پیدا کنند.

چندین سال است که آمریکا و چین رقیب مستقیم هم شده اند و آمریکا بخاطر محدود کردن توانایی چین در تولید پردازنده و حیطه ی هوش مصنوعی این کشور را خیلی سخت تحریم کرده است. در جدیدترین خبر آمده است بخاطر تحریم شدن چین صادرات پردازنده ی هوش مصنوعی انویدیا محدود تر شده است.

رابین لی در مورد Ernie 3.5 که جدید ترین نسخه ی چت بات بایدو است صحبت کرده و گفته: چند ساعت بعد از منتشر شدن چت بات بایدو در اپ استور چین Ernie 3.5 صدر فهرست محبوب ترین اپلیکیشن ها قرار گرفت. چون 50 درصد بهره وری اش نسبت به نسخه قبلی بیشتر شده است. مثلا سؤالات را دو برابر سریع تر پردازش می کند. لی اضافه کرد بایدو قصد دارد به زودی نسخه ی جدید تری از Ernie را منتشر کند.

در آمریکا استارتاپ ها و شرکت ها در این چند ماه به خیلی از سرویس های خود هوش مصنوعی را بخاطر بالا بردن محبوبیت اضافه کردند. و چین در حیطه ی هوش مصنوعی به هیچ وجه نمی خواهد بازنده ی رقابت با آمریکا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *